Závislosti a riešenia (2.časť)

Závislosť akéhokoľvek smeru je vždy iba závislosť. Nezdravá potreba, túžba, chtíč a nezmyselná aktivita, ktorá doslova zabíja váš drahocenný čas.
Pokiaľ nemáte pod kontrolou samých seba, nemôžete mať pod kontrolou vôbec nič. Potrebujete sa vymaniť z toho bludného kruhu myšlienok a zastaviť ten nepoddajný kolotoč a vír vašeho prepadávania sa do samého seba.
V prvom rade si treba uvedomiť – mám problém so závislosťou alebo s niečím podobným, čo ma ovláda a doslova kontroluje moje vlastné myšlienky. To znamená, uvedomiť si, že bez tejto „základnej“ potreby závislosti nevieme bežne fungovať a bez naplnenia tejto nezmyselnej potreby sa nemôžeme, nevieme alebo nechceme ukľudniť či pracovať.
V druhom rade treba pristúpiť na to, že potrebujeme riešenia – zbaviť sa závislosti a tejto nezdravej a nutkavej potreby ubližovať sebe, okoliu a márniť tak svoj drahý čas. Pretože závislí sú veľakrát absolútne mimo realitu a mimo tento pozemský svet. Duše takýchto ľudí potom schválne doslova utekajú von z fyzického tela a takýto človek už nie je vôbec sám sebou. Je to veľmi častý jav a to by bolo na ďalší príspevok.
Vždy si treba čo najúprimnejšie zodpovedať základné otázky:
Aké mám závislosti?
Prečo som závislý?
Prípadne, ak sa tento článok týka niekoho z vášho okolia a záleží vám na ňom. Viete, že takýto človek vždy potrebuje pomoc. Ale musí ju chcieť sám za seba. Nikto totiž nikoho nesmie do ničoho nútiť, aj keď je to iba pre dobro dotyčného.
Závislý si málokedy hneď uvedomí, že je závislý, avšak keď u takejto osoby prídu aj chvíle, kedy si uvedomuje vlastnú bezmocnosť a krehkosť, stále nie je dostatočne silný čeliť tejto situácii.
Vtedy ste tu vy. Ak naozaj chcete a máte dostatok síl. Pomáhajte si navzájom, ale neťahajte sa spoločne dolu. Padnúť na dno a ostať tam nie je cieľom žiadnej pozemskej ľudskej bytosti. Zvládnuť všetky dané lekcie, predispozície na nesprávne či nezdravé záležitosti však áno. Nie je dôležité, koľko chýb urobíte, ale že sa z nich poučíte a idete úspešne životom ďalej.
Nie sami. Ale so skutočnou vierou v srdci. S otvoreným srdcom a s čistými myšlienkami, ktoré vás plnohodnotne posúvajú vpred. A nielen vás, ale aj vaše okolie.
Opakujte si tieto mantry, ale bez práce na sebe samom to aj tak nepôjde. Tu však máte tú najvyššiu ochranu a pomoc.
Som dostatočne silný zvládnuť všetko potrebné.
Som pod maximálnou Božou ochranou.
Všetky negatívne skúsenosti v tomto momente premieňam na cenné lekcie a potrebné výzvy.
Túto závislosť (individuálne doplňte aké) identifikujem ako slabosť a premieňam ju na obyčajnú potrebu a následne na potrebu zbytočnú. Je to zbytočná potreba, ktorej sa zbavujem a ďakujem za cenné životné skúsenosti, ktoré mi priniesla. Závislosti (doplňte individuálne aké) tak odmietam a zbavujem sa ich.
Túto poslednú vetu si doslova zafixujte a opakujte.
A nezabúdajte, že vždy prosíte a ďakujete iba sami za seba. Prípadne môžete modliť sa a prosiť za prebudenie iného závislého.
Bez adekvátnej pomoci to nejde – akejkoľvek.

Dám jednoduché príklady:
Niektorí majú nízke sebavedomie a následne ho „dopĺňajú“ alkoholom, lebo chcú byť sebavedomejší a odvážnejší, ďalší nervozitu a stres zaháňajú jedlom, nezdravými vecami, ale aj alkoholom, ukľudňovacími liekmi a podobne.
Niektorí si odmietajú pripustiť, že žijú v nefunkčnom vzťahu, tak si hľadajú únikové cesty v podobe závislostí alebo skrátka nedokážu fungovať vo svojom živote a spraviť príslušné kroky k zlepšeniu svojho života.
Vždy je závislosť len forma kompenzácie (neadekvátna náhrada za niečo či niekoho) alebo forma úniku.
Čo si tým skutočne kompenzujete vy alebo niekto z vášho okolia, je dôležité taktiež dešifrovať a pochopiť tak samého seba. To je obrovský krok a posun vpred.
A preto – prestaňte si chýbajúce časti samého seba, prípadne nespracované záležitosti kompenzovať nezdravými pôžitkami, ktoré vedú k závislosti. Prestaňte unikať sami pred sebou, lebo pred sebou skutočne nikto neutečie. A o to predsa ide. Postaviť sa sebe, za seba a so skutočnou vierou v srdci a v duši, že to pôjde. Lebo to skutočne ide.
Máte pred sebou každý deň v podobe obrovského daru. Nepremárnite ani deň, ani hodinu, ani minútu a dokonca ani sekundu vášho života premýšľaním a žitím v minulosti, v krivdách a vo svojich vlastných vinách a trestoch.
Zároveň však venujte každý deň vášho života ďakovaním, myšlienkami na svoje skutočné dobro a všetko sa začne meniť k lepšiemu.

Zdroj

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *