Hrdosť a pýcha – III. diel

Hrdý človek – NEĽUTUJE!!!! (SÚCITI áno, ale nie ľútosť)
Ak hovoríte nikomu: „Buď hrdý!“ akoby ste mu povedali: „Pusti sa!“ „Buď nezávislý (nie závislý)!“
Akoby ste mu povedali: „Ten koho ľutujete si má pomôcť sám!“ „Je čas ísť, viď svoju cenu!“ , „ Viď svoju cestu!“ „Pozeraj na seba!“
„Tu ide o veľa!“
Akoby ste mu povedali: „Stojí Ti to, kde si a pomoc tým ľuďom, ktorým pomáhaš za všetko?“
„Ak áno, tak daj hlavu hore a zotrvaj!“
„Ak nie, tak sa pusti a kráčaj hrdo so vztýčenou hlavou ďalej.“
Kto bude chcieť a bude potrebovať, bude bežať, ba priam letieť. Urobí všetko – bez hrdosti, len aby nestratil…
Hrdý človek sa v daných situáciách môže javiť ako chladný, ale nie je, hrdý človek má veľa lásky – ale prísnej – dávaj druhému to čo mu prospieva a keď je na prospech nedať, tak s kovovým chladom nedá, lebo to je správne.
A len ten kto sa namáha dostane. Len ten kto sa mení sa i zmení.
Hrdý človek

 • Vie svoju cenu
 • Je nezávislý
 • Oslobodený od väzieb
 • Je v danom momente kovovo (nezlomne, chladne) rozhodný
 • On vie
 • NEĽUTUJE! Súciti, ale musí konať tak ako treba….
 • Je prísnou láskou nie zmäkčilou
 • Je silný, nezlomný, veriaci
 • Nedokazuje, nebojuje on to nepotrebuje (len pýcha potrebuje bojovať a dokazovať, hrdosť nie lebo ona vie) (je to podobné ako duša – hrdosť a rozum – pýcha)
 • On jednoducho je (je sám sebou – a sám sebou úplne prijatý so všetkými negatívami i pozitívami – pozor nehovoríme o dokonalosti – hrdý človek má i svoje slabiny totálne prijaté a preto je tak tolerantný i trpezlivý k druhým)
  Nemýľme si hrdosť a pýchu je to obrovský rozdiel! Hrdosť z duše a pýcha s ega. Hrdosť je pokoj a vyrovnanosť, pýcha je boj a nepokoj.
  Na jednej strane obdivujeme hrdosť a nezávislosť, ale keď sa tak človek chová, sme schopní to vyhodnotiť ako tvrdosť, egoizmus a neláskavosť.
  Keď sa človek stane nezávislým, tak sme schopní plakať, aby sa stal závislým, lebo ho strácame z pod kontroly, ničomu nepodlieha žiadnym pravidlám, nič na neho neplatí, je ako mladý divoký a nespútaný žrebec, ktorý sa nedá osedlať. A ja by som tak rád osedlal a na ňom jazdil….
  Nastáva paradox, že tí najväčší nezávislí túžia skrotiť iných nezávislých a tým sa stávajú závislými 🙂 na krotení nezávislých.
  Pekný deň krotitelia duchov 🙂 . Buďme hrdými, nezávislými, ale hlavne láskavými duchmi. A vykašlime sa na boje, nepotrebujeme dokazovať, my vieme…..

Tatiana

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *